PŘEMYSLOVSKÁ 1939/28, PRAHA 3    +420 246 090 246

Jak vybrat správného realitního makléře

Jak vybrat správného realitního makléře

06.12.2018

Prodej nebo koupě nemovitosti je velmi důležitou událostí v životě každého z nás. Takovou transakcí se běžný člověk zabývá zpravidla jen párkrát za život, jde mu o značný objem peněz a do celého procesu vkládá nemalé množství času a energie. Když není v tomto odvětví odborníkem, využívá často služeb realitních makléřů. Jak se však zorientovat a najít v záplavě možností toho pravého? Vytipovali jsme pro Vás několik důležitých kritérií, podle kterých se můžete řídit.

Osobní zkušenost je cenná

Dříve, než začnete hledat na vlastní pěst, zkuste se zeptat přátel na jejich osobní zkušenosti a případná doporučení. Tak jako v mnoha odvětvích platí, že kladná reference nám může ušetřit mnoho starostí. V případě trhu s realitami jde i o úsporu finanční. Kladné hodnocení slouží jako dobré základní vodítko, kudy se na naší cestě vydat. Stejně tak se cení i negativní zkušenost jako forma varování.

Sledujte, jak se veřejně prezentuje

Dynamické odvětví světa realit je v dnešní době neodmyslitelně spojeno s prezentací na internetu a se světem sociálních sítí. Aktivního a schopného realitního makléře poznáte, když prozkoumáte jeho aktivitu, kterou o sobě dává vědět světu. Mnozí realitní makléři mají svoje stránky či profily na sociálních sítích, kde píšou odborné návodné články, vedou blogy s aktualitami ze světa realit, natáčejí videa, ve kterých komunikují s potenciálními klienty, zkrátka je o nich slyšet a je znát, že mají o problematiku zájem a jsou v ní dobře zorientovaní.

Vytipujte si několik nejsympatičtějších realitních makléřů a sjednejte si osobní schůzku!

Jaký je Váš první dojem

Již první telefonický kontakt napoví mnohé. Byl realitní makléř po telefonu příjemný, vstřícný, ochotný? Zvedl pohotově telefon, případně v krátkém čase zareagoval na Váš zmeškaný hovor? Tomu všemu je třeba věnovat pozornost při dalším rozhodování.

Sympatie hrají roli i při osobním setkání, ze kterého usoudíte, zda máte o spolupráci zájem. Každému z klientů může vyhovovat jiný přístup, je proto dobré se ptát, pozorně naslouchat odpovědím a sledovat i další reakce.

Celkový dojem ovlivní také prostředí kanceláře, ve které Vás realitní makléř přijme. Reprezentativní prostory nemusí jistě znamenat vše, nicméně je to jistý ukazatel, který Vás jako klienta může přesvědčit. Zázemí silné stabilní společnosti v klientovi vyvolává pocit jistoty a důvěry v to, že o jeho případ bude profesionálně postaráno.

Rozhodně se ptejte

Vašemu rozhodování pomohou dobře mířené otázky. Při osobní schůzce se ptejte a sledujte i to, s jakou sebedůvěrou a pohotovostí realitní makléř odpovídá. Opravdu zkušeného a kvalitního odborníka by nemělo zaskočit nic, měl by si vždy umět pohotově poradit. Jen takový je vhodným kandidátem pro úspěšné zastupování Vaší věci.

Otázky, které by Vás měly zajímat:

  • Co pro prodej mé nemovitosti budete dělat?
  • Jak dlouho v realitní branži působíte?
  • Je prodej nemovitostí Vaší hlavní činností?
  • Kde a jak budete moji nemovitost propagovat?
  • Proč bych si měl vybrat právě Vás?
  • Popište mi, jak bude spolupráce s Vámi probíhat?
  • Jak mi budete garantovat, že celá transakce dobře proběhne a já dostanu peníze?
  • Kolik nemovitostí jste již prodal?
  •  Můžete mi předložit nějaké reference od dalších klientů?

Dosavadní praxe

Faktem je, že za kvalitním realitním makléřem stojí léta praxe a množství úspěšně dotažených obchodních případů. Ostřílený profesionál nám může nabídnout své bohaté zkušenosti.

Skeptičtí však nemusíme být ani vůči realitním makléřům, kteří jsou teprve na začátku své kariéry. Ti mají zase vysokou míru motivace získat obchodní případ, mají čerstvé nápady, energii a jsou vysoce motivovaní. Léta zkušeností tak mohou nahradit mírou entuziasmu a svěžím náhledem, který může Váš případ rozhýbat. Záleží tedy čistě na osobní preferenci.

Náročné situace

Dobrý realitní makléř si umí poradit i v náročných situacích. Máloco ho vyvede z míry. Pohotově reaguje na případné komplikace, dokáže předem odhadnout mnohá rizika a připravit se na ně, aby neohrozila hladký průběh Vašeho obchodního případu. Tato profese si žádá silného schopného jedince, který stojí nohama pevně na zemi.

Spolehlivost, komunikativnost

Kvalitní realitní makléř je spolehlivý. Je přesný a dochvilný, dobře připravený na obchodní schůzky a jednání. Je vždy dokonale zorientovaný v problematice, plní svoje sliby a závazky, věnuje se Vašemu případu s pečlivostí. Prodej nebo koupě nemovitosti se v reálném horizontu posouvá kupředu.

Komunikuje a je Vám k dispozici. V průběhu transakce s nemovitostí logicky vyvstávají otázky, na které máte jako klient právo dostávat odpovědi.

Schopný realitní makléř upozorňuje klienta na možná úskalí, pomáhá řešit problémy, neutíká od zodpovědnosti. Je schopný dotáhnout Váš případ až do konce.

Výše provize není vždy rozhodující, za kvalitu se platí

Kvalitní služby nebývají obvykle ty nejlevnější. Za odbornost a kvalitu se vyplatí připlatit. Schopný a dobře zorientovaný realitní makléř zvládne zajistit ty nejlepší podmínky (nejen finanční) pro Váš případ, což mimo jiné reálně znamená i méně starostí na Vaši hlavu.

Odbornost, profesionalita, loajalita

Pravý profesionál se ve světě realit dobře orientuje a sleduje aktuální dění na trhu. Zná dobře příslušnou legislativu. Je přesný při sestavování dokumentace, zná postupy a veškeré písemnosti, které je třeba k případu doložit.

Dobrý realitní makléř jedná vždy ve prospěch svého klienta a snaží se pro něj zajistit ty nejlepší podmínky. Cíl realitního makléře a jeho klienta je společný - dovést konkrétní případ prodeje či koupě nemovitosti až ke zdárnému konci.

Přejeme Vám šťastnou ruku při výběru toho správného realitního makléře pro Vás!